LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Trīs mīti par aviopasažieru kompensāciju piedzinējiem PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Piektdiena, 22 decembris 2017 14:37
Lidostas attēls

Pasažieru aviopārvadājumi jau sen ir kļuvuši par daudzu Latvijas iedzīvotāju ikdienu. Mūsdienu pasāulē, kurā robežu kļūst arvien mazāk, tie sniedz neatsveramas ērtības tiem, kas vēlās ātri un efektīvi pārvietoties lielos attālumos. Diemžēl, izmantojot aviopārvadājuma pakalpojumu pasažieri ļoti lielā mērā ir atkarīgi no tā cik godprātīgi un efektīvi pārvadātājs (aviokompānija) pilda savus pienākumus.

Īpaši lielas neērtības un sarežģījumus pasažieriem sagādā iekāpšanas atteikums, lidojumu atcelšana vai ilga kavēšanās. Šī iemesla dēļ Eiropas Parlaments un Padome 2004.gadā pieņēma regulu Nr.261/2004, kura nosaka pasažieru tiesību minimumu šajos gadījumos. Viena no šim tiesībām ir arī tiesības uz kompensāciju.

Ņemot vērā to, ka tiesības uz kompensāciju atbilstoši regulai ir salīdzinoši viegli pierādīt, pēdējos gados daudzi komersanti īpaši internetā piedāvā iespēju par atlīdzību piedzīt no aviokompānijām kompensācijas pasažieru labā, piemēram, Compensair, Refund.me, Airhelp u.c.

Sakarā ar to, ka minētas kompānijas savus pakalpojumus sniedz par pietiekoši lielu samaksu (parasti - 25% no kompensācijas summas), šajā rakstā, vēlamies kliedēt dažus mītus, kurus esam novērojuši patērētāju vidū saistībā ar pasažieru kompensāciju piedzinēju darbu.

1. mīts. Pasažieru kompensāciju piedzinēji noteikti iesūdzēs aviokompāniju tiesā

Strīdu risināšana ir process, kurā visefektīvāk ir virzīties no lētākas un vienkāršākas strīda risināšanas metodes uz dargāku un sarežģītāku. Tiesa ir neapšaubāmi visdargāka un vissarežģītāka strīda risināšanas metode. Tādēļ, gana droši var teikt, ka tiesvedības uzsākšana nebūs pirmais, ko kompensāciju piedzinēji darīs, jo sākumā ir finansiāli izdevīgāk izmantot mazāk dārgas un vienkāršākas alternatīvas, piemēram, pārrunas ar aviokompāniju, Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) palīdzība, vēršanās Patērētāju strīdu risināšanas komisijā.

Turklāt, jāņem vērā, ka tiesvedība ir sarežģīta un formāla procedūra, kuru detalizēti regulē dalībvalstu speciālie likumi, kas nosaka tiesvedības kārtību. Tiesvedības noteikumu neievērošana ir būtisks šķērslis savu tiesību aizstāvēšanai tiesā.

Piemēram, paņemsim, liekas, tik vienkāršu jautājumu, kā pārstāvības noformēšana. Parasti lai vērstos tiesā patērētāja vārdā, kompensāciju piedzinējam vajadzīgs patērētāja pilnvarojums. Arī Latvija šai ziņa nav izņēmums. Bet saskaņā ar Civilprocesa likuma 85.panta pirmo daļu, fizisko personu (t.sk. patērētāju) pārstāvību noformē divos veidos:

  • ar notariāli apliecinātu pilnvaru;
  • mutvārdu pieteikuma veidā, kuru pārstāvamais var izteikt tiesā un par to izdarāms ieraksts tiesas sēdes protokolā.

Tas faktiski nozīmē, ka kompensāciju piedzinējs, noformējot pilnvaru internetā, nemaz nebūs tiesīgs patērētāja vārdā vērsties Latvijas tiesā!

2. mīts. Vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā lai saņemtu kompensāciju ir bezjēdzīgi

Atbilstoši PTAC apkopotajai statistikai par saņemtajām sūdzībām no 2017.gada 1.janvāra līdz 30.novembrim (nav publicēta) sūdzības par aviopakalpojumiem ir skaita ziņā vislielāka sūdzību kategorija - 946 iesniegumi.

Statistika liecina, ka no izskatītajām sūdzībām (798 jeb 84,36 % no visām sūdzībām) 333 gadījumos (41,73%) ir rasts pozitīvs risinājums.

Tāpat, jāņem vērā, ka saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, vēršanās PTAC ir arī priekšnoteikums strīda risināšanai Patērētāju strīdu risināšanas komisijā. Iepazīstoties ar PTAC mājaslapā ievietoto melno sarakstu, kurā tiek iekļauti komersanti, kas nepilda Patērētāju strīdu risināšanas komisijas lēmumus, var secināt, ka šobrīd tajā nav atrodama neviena aviokompānija.

Tādējādi, apgalvojums, ka vērsties PTAC, lai saņemtu kompensāciju ir bezjēdzīgi būtībā ir nepamatots.

3. mīts. Vēršoties pie kompensāciju piedzinēja izredzes saņemt kompensāciju ir lielākas, nekā darbojoties patstāvīgi

Pirmkārt, precīzi dati par to cik efektīvi ir kompensāciju piedzinēji salīdzinājumā ar individuāliem patērētājiem šobrīd nav pieejami. Tādējādi šāds apgalvojums ir absolūti spekulatīvs.

Otrkārt, ņemot vērā iepriekš teikto, kompensāciju piedzinēji Latvijā vairums gadījumu būs tikpat efektīvi, cik efektīvas ir pārrunas ar komersantu, PTAC palīdzība vai Patērētāju strīdu risināšanas komisijas lēmums, jo tieši šos līdzekļus kompensāciju piedzinēji izmantos vispirms. Faktu, ka kompensāciju piedzinēji vēršas PTAC apliecina arī statistika - no 939 sūdzībām, kuras tika iesniegtas PTAC laika posmā no 2017.gada 1.janvāra līdz 30.novembrim, vismaz 233 (24,6 %) iesniegumus iesniedza kompensāciju piedzinēji.

Noslēgums

Tādējādi, patērētājiem, kuri ir gatavi rīkoties patstāvīgi un vēlas ietaupīt, varam droši ieteikt tā arī darīt. Šai ziņā Jums noteikti noderēs šādi resursi:

  • Eiropas Komisijas izstrādātais tiešsaistes rīks ar kuru vajadzētu sākt jebkuram pasažierim, kas vēlas saņemt kompensāciju vai uzzināt par savām tiesībām;
  • papildinformācija par aviopasažieru tiesībām PTAC mājaslapā;
  • piemērs no Patērētāju strīdu risināšanas komisijas prakses (lēmums tika labprātīgi izpildīts).

Priecīgus Ziemassvētkus un Laimīgu 2018.gadu!

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 28 decembris 2017 12:14
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack