LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Nepamatotas ģeogrāfiskās bloķēšanas aizliegums stājies spēkā! PDF Drukāt E-pasts
Autors Baiba Miltoviča   
Ceturtdiena, 29 novembris 2018 15:52

Regula par nepamatotas ģeogrāfiskās bloķēšanas aizliegumu stājās spēkā 2018.gada 23.martā, bet, ES dalībvalstīs, arī Latvijā tā būs jāsāk piemērot no 2018. gada 3. decembra. Regula aizsargā ne vien patērētājus (fiziskās personas), bet arī uzņēmējus, kas iegādājas preces un pakalpojumus gala patēriņam.

Par ģeogrāfisko bloķēšanu sauc diskriminējošu praksi, kad vienas ES dalībvalsts tirgotāji liedz piekļuvi savām mājaslapām, mobilajām lietotnēm vai citām tiešsaistes saskarnēm citu ES dalībvalstu klientiem, kuri vēlas veikt pirkumus internetā. Tāpat arī ģeogrāfiskā bloķēšana ietver klientu pāradresāciju bez klienta piekrišanas uz citu mājaslapas versiju, kas ir mērķēta uz noteiktas valsts tirgu, pamatojot savu rīcību ar klienta valstspiederību, dzīvesvietu vai uzņēmējdarbības vietas veikšanu. Ģeogrāfiskā bloķēšana attiecas arī uz praksi, kad citas dalībvalsts patērētājam tiek liegts pabeigt pirkumu vai tiek lūgts apmaksāt pirkumu ar citas dalībvalsts maksājumu karti.

Nepamatotas ģeogrāfiskās bloķēšanas aizliegums ļaus patērētājiem un uzņēmumiem, atrodoties Latvijā, noskaidrot preču sortimentu un cenas, kas tiek piedāvātas citu valstu patērētājiem, kā arī iegādāties preces no citām mājaslapu versijām. Ja Latvijas patērētājs vai uzņēmums izpilda visus tirgotāja noteiktos vispārīgos nosacījumus, tirgotājiem citās ES dalībvalstīs vairs nebūs iespējas atteikt darījumu Latvijas patērētājiem vai uzņēmējiem, balstoties tikai uz viņu valstspiederību, dzīvesvietu vai uzņēmējdarbības veikšanas vietu.

2018.gada 5.novembrī Ministru kabinets akceptēja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības centra nolikumā, nosakot Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pienākumu veikt ģeogrāfiskās bloķēšanas regulas uzraudzību.

Papildu informācija par nepamatotas ģeogrāfiskās bloķēšanas aizliegumu piejama:

https://eur-lex.europa.eu/content/news/geo-blocking-regulation-enters-into-force.html?locale=lv

http://www.ptac.gov.lv/lv/news/ptac-decembri-uzsaks-geoblokesanas-aizlieguma-uzraudzibu

Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 11 decembris 2018 09:41
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack