LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Uz patērētājiem orientēts jaunais kurss PDF Drukāt E-pasts
Autors Baiba Miltoviča   
Piektdiena, 31 augusts 2018 11:25

new deal 2018. gada 30. augustā notika “Dialogs par mūsdienīgām un efektīvi īstenojamām patērētāju tiesībām” par Eiropas Komisijas izstrādāto priekšlikumu “Uz patērētājiem orientētais jaunais kurss” (New Deal for Consumers), kuru organizēja Eiropas Komisija sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un Patērētāju tiesību aizsardzības centru.

Pasākumā piedalījās Eiropas Komisijas Tiesiskuma un patērētāju ģenerāldirektorāta ģenerāldirektore Tīna Astola (Tiina Astola), Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka, Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis, Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa, Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācijas jurists Andrejs Vanags, kā arī lielāko uzņēmēju organizāciju pārstāvji un patērētāju tiesību aizsardzības jomas eksperti.

“Uz patērētājiem orientētais jaunais kurss” nostiprina patērētāju tiesības un veicina tiesisko aizsardzību, ja patērētāja tiesības pārkāptas. Eiropas Komisijas priekšlikumā ietvertas pilnvaras patērētāju tiesību aizsardzības organizācijām celt pārstāvības prasības patērētāju grupas vārdā, tomēr Latvijā patērētāju tiesību aizsardzības organizācijas netiek atbrīvotas no valsts nodevas samaksas, iesniedzot prasības pieteikumus. Tās ir spiestas maksāt valsts nodevu pilnā apmērā par visu attiecīgā prasījuma summu un tas ir būtisks šķērslis ceļot pārstāvības prasības patērētāju grupas vārdā.

Priekšlikums “Uz patērētājiem orientētais jaunais kurss” paredz paplašināt patērētāju aizsardzību attiecībā uz tiešsaistes pakalpojumiem, ņemot vērā digitālās nozares attīstību un daudzveidību, sankciju harmonizēšanu par pārrobežu patērētāju tiesību pārkāpumiem, atteikuma tiesību ierobežošanu, kā arī aizliegumu diskriminēt patērētājus, maldinoši piedāvājot zemākas kvalitātes preces.

Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 11 septembris 2018 12:34
 
Vai es esmu patērētājs? PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Ceturtdiena, 30 augusts 2018 08:14
Jautājums attēls

Patērētāju tiesību aizsardzības likums (PTAL), kā var noprast, ir domāts tieši patērētāju tiesību aizsardzībai. Patērētāji, kā jau regulāri šīs mājaslapas lasītāji zina, bauda veselu virkni īpašu tiesību (atteikuma tiesības, tiesības uz nekvalitatīvas preces remontu vai apmaiņu, plašas tiesības saņemt informāciju u.c.). Tomēr, kas tad īsti ir patērētājs? No atbildes uz šo jautājumu ir atkarīgs ne tikai tas vai Jums ir konkrētas tiesības, bet arī tas vai mūsu asociācija vai Patērētāju tiesību aizsardzības centrs sniegs palīdzību Jūsu problēmas risināšanā.

Lai palīdzētu saprast vai esat patērētājs konkrētajā darījumā, piedāvājam četras pazīmes pēc kurām var viegli to noteikt.

Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 04 septembris 2018 14:44
Lasīt tālāk...
 
Vai prasīt naudas atmaksu par nekvalitatīvu preci ir izdevīgi vienmēr? PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Otrdiena, 31 jūlijs 2018 08:12
Nauda attēls

Musu asociācijā (PIAA) ļoti bieži saņem patērētāju sūdzības par preču kvalitāti. Nereti, patērētāji, saskaroties ar preces defektu, vēlas nekavējoties pārtraukt jebkādas attiecības ar pārdevēju, atdot preci un saņemt samaksāto naudu atpakaļ. Šajos gadījumos PIAA konsultanti nekavējoties informē savus klientus, ka saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu patērētājam ir tiesības vispirms prasīt preces remontu vai apmaiņu un tikai, ja uzņēmējs saprātīgā termiņā to nav izdarījis vai ja minētās darbības veiktas, radot būtiskas neērtības patērētājam, rodas tiesības prasīt līguma izbeigšanu un naudas atmaksu. Turklāt, naudas atmaksu patērētājs nav tiesīgs prasīt, ja defekts ir maznozīmīgs.

Bet cik naudas atmaksa patiešām ir izdevīga patērētājam? Parunāsim par to šajā rakstā.

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 02 augusts 2018 09:32
Lasīt tālāk...
 
Kāpēc nepieciešama aprites ekonomika? PDF Drukāt E-pasts
Autors Baiba Miltoviča   
Otrdiena, 31 jūlijs 2018 10:55

economia-circolare Aprites ekonomika ietver ne tikai atkritumu apsaimniekošanu, bet arī ražošanas attīstību un iespēju pilnvērtīgāk izmantot ierobežotos planētas resursus. Ir nepieciešams samazināt pārtikas atkritumu apjomu, novērst pārtikas atkritumu rašanos, veicināt drošu nepārdotās pārtikas sadali. Tāpat būtu jāstiprina patērētāju izpratne par “Izlietot līdz” un “Ieteicams līdz” marķējumu nozīmi.

Saskaņā ar Eurostat informāciju 2016. gadā Latvijā tika pārstrādāti nepilni 30% atkritumu, bet vairāk nekā 70% nonāca poligonos. "Aprites ekonomiku" var skaidrot divos veidos - pirmais veids, produkta salabošana, kad produkts vai tā daļas vairs nevar tikt lietotas atkārtoti, tās ir jāpārstrādā, lai iegūtu tehniskos elementus. Otrs aprites ekonomikas aplis ir bioloģisko materiālu aprite. Tie ir jau atjaunojamie materiāli, un arī ir svarīgi, lai tie viena produkta dzīves cikla beigās tiktu izmantoti citiem atjaunojamajiem materiāliem.

Eiropas Komisija ir ierosinājusi Aprites ekonomikas pakotni – likumdošanas kopumu ar mērķi Eiropā veicināt pāreju uz aprites ekonomiku. Arī Eiropas Parlaments apstiprināja aprites ekonomikas noteikumus, tā atbalstot vērienīgu atkritumu pārstrādes mērķu noteikšanu.

Nākamie soļi: Noteikumi vēl oficiāli jāapstiprina ES Padomei, bet pēc tam tiek tiks publicēti ES Oficiālajā Vēstnesī.

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 02 augusts 2018 12:41
 
Kā uzlabot savas izredzes Patērētāju strīdu risināšanas komisijā? PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Otrdiena, 24 jūlijs 2018 15:07
Trāpījums mērķī attēls

Atbilstoši Patērētāju strīdu risināšanas komisijas darbības pārskatam par 2017.gadu 2017.gadā tā pieņēma 75 lēmumus, no kuriem:

  • 52 (69,0%) gadījumos pieņemti patērētājiem labvēlīgi lēmumi;
  • 17 (23,0%) gadījumos patērētāju prasība tika noraidīta;
  • 6 (8,0%) gadījumos lieta izbeigta pierādījumu trūkuma dēļ.

Lai arī nospiedošais vairākums gadījumu komisija apmierināja patērētāju iesniegumus, tomēr gandrīz 1/3 gadījumos tas tā nenotika. Šajā rakstā sniegsim divus ieteikumus, sekojot kuriem patērētājs var palielināt savas izredzes saņemt labvēlīgu komisijas lēmumu.

Pēdējās izmaiņas: Trešdiena, 25 jūlijs 2018 11:04
Lasīt tālāk...
 
<< Sākums < Iepriekšējā 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nākamā > Beigas >>

4 lapa no 29
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack