LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Informācijas par preci trūkums var novest pie defekta PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Ceturtdiena, 30 novembris 2017 14:22
Kurpju attēls

Pārdevēji, atsakot apmierināt patērētāju prasījumus nereti norāda, ka precei nav ražošanas defektu. Tomēr Patērētāju tiesību aizsardzības likums preces neatbilstību līguma noteikumiem saista ne tikai ar ražošanas defektiem, bet arī ar informācijas apjomu, kuru pārdevējs sniedz patērētājam. Cik tad svarīga loma ir par preci sniegtajai informācijai, nosakot tās kvalitāti?

Šajā rakstā turpināsim iepazīstināt lasītājus ar Patērētāju strīdu risināšanas komisijas lēmumiem un pastāstīsim par vienu no tiem, kurā atbilde uz šo jautājumu tika sniegta.

Notikumi risinājās šādi. Patērētāja 2016.gada 24.augustā iegādājās apavus, bet vēlāk konstatēja, ka tie krāsoja zeķes melnā krāsā. Patērētāja vērsās pie komersanta ar iesniegumu, prasot apmainīt apavus, bet, ja tas nav iespējams, atmaksāt samaksāto naudu. Atbildi komersants uz iesniegumu nesniedza.

Pēc patērētājas vēršanās Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, komersants sniedza atbildi, ka apaviem nav rūpnieciska defekta, norādot, ka ražotājs apliecina, ka visi apavi, kuru iekšējā apdare ir izgatavota no dabīgās ādas un apstrādāta ar dabīgām krāsām, sviedru izdalīšanas rezultātā var krāsot. Tas var tikt novērsts, apstrādājot iekšējo apdari ar speciāliem apavu kopšanas līdzekļiem, kas var stabilizēt krāsošanu. Arī pievienotajā apavu lietošanas instrukcijā norādīts, ka “daudziem apavu modeļiem tiek izmantotas īpašā veidā (ar dabīgām krāsvielām) krāsotas ādas oderes, kas apavu valkāšanas sākumā un arī pie pastiprinātas kāju svīšanas var krāsot. Krāsošanas novēršanai lietojiet speciālos apavu kopšanas līdzekļus.”

No komersanta sniegtās atbildes izrietēja, ka šāda veida informācija par preci pirms apavu iegādes patērētājai netika sniegta.

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, viena no pazīmēm, kas liecina par preces atbilstību līguma noteikumiem, ja tai piemīt īpašības un izpildījums, kāds parasti piemīt tāda paša veida precēm un kādu patērētājs var pamatoti gaidīt, ņemot vērā preces raksturu un jebkurus, īpaši reklāmā vai preces marķējumā sniegtus publiskus paziņojumus par noteiktām preces īpašībām.

Kā redzams no augstāk minētā apraksta, komersants informāciju par nepieciešamību veikt iekšējo apdari ir iekļāvis lietošanas instrukcijā, kura tika pievienota apaviem. Vai šajā gadījumā patērētājs varēja pamatoti cerēt, ka apavi nekrāsos? Komisijas atbile - jā, jo šajā gadījumā jāatceras, ka saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, patērētājam jādod iespēja novērtēt attiecīgās preces derīgumu un atbilstību, kā arī patērētājam jāsaņem pilnīga informācija par preci pirms patērētājs to iegādājas!

Tādēļ, komisija nolēma apmierināt patērētāja prasījumu, lēmumā norādot šādi:

Komisija, izvērtējot strīda faktiskos apstākļus un pušu iesniegtos pierādījumus, secina, ka Patērētājas iegādātajiem apaviem pašiem par sevi nav ražošanas defekts. Šādu apavu ražošanā var tikt izmantotas dabīgas krāsvielas, kuras netiek nostiprinātas ar ķīmiskām vielām, līdz ar to, apavu lietotāju individuālo īpašību dēļ, šāda veida apavi var krāsot kājas, piemēram, sviedru izdalīšanās rezultātā. Šādā gadījumā iespējams iegādāties atsevišķus līdzekļus, kurus lietojot, šī krāsošana tiek novērsta. Tomēr Komisija norāda, ka pirms apavu iegādēs Patērētājam būtu tiesības saņemt informāciju par šādu apavu īpašību, proti, ka tie var krāsot un Pārdevējam ir jāinformē par iespējamiem līdzekļiem kā to novērst. Pēc šādas informācijas saņemšanas, Patērētājs ir tiesīgs izdarīt izvēli par apavu iegādi. Tāpat Komisija konstatē, ka situācija, kad pēc apavu iegādes, apavu kastē tiek ievietota apavu lietošanas instrukcija, nebūtu uzskatāma par informācijas sniegšanu patērētājam, jo informāciju patērētājs ir tiesīgs saņemt pirms apavu iegādes.

Ar pilnu lēmuma tekstu var iepazīties šeit.

Veiksmīgus Jums pirkumus!

Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 08 decembris 2017 08:16
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack