LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Es izmantoju atteikuma tiesības. Vai tirgotājs drīkst neveikt naudas atmaksu? PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Pirmdiena, 17 augusts 2020 10:52
Attēls ar portatīvo datoru un naudas banknotēm

Jau esam ziņojuši par būtisku sūdzību pieaugumu distances tirdzniecības jomā, kuru piedzīvojam kopš šī gada sākuma. Liela daļa no šīm sūdzībām skar arī dažādus atteikuma tiesību izmantošanas aspektus.

"Nopirku preci interneta veikalā, bet tā man nepatika. Uzrakstīju iesniegumu par atteikšanos no preces, bet tagad tirgotājs apgalvo, ka preci esmu lietojis pārāk daudz un piedāvā atmaksāt tikai daļu no samaksātā. Vai viņš drīkst tā darīt?" - līdzīga satura sūdzības saņemam šobrīd diezgan regulāri.

Tādēļ, šajā rakstā parunāsim par to, kā saskaņā ar likumu ir veicama naudas atmaksa patērētājam, kurš izmantoja atteikuma tiesības, tai skaitā par to vai tirgotājs ir tiesīgs naudas atmaksu aizturēt vai veikt ieturējumus no atmaksājamas summas.

Atteikuma tiesību izmantošana izbeidz patērētāja un pārdevēja noslēgto līgumu

Sāksim ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumā noteikto, ka atteikuma veidlapas vai cita paziņojuma par atteikuma tiesību izmantošanu nosūtīšana termiņā izbeidz līgumu un atbrīvo patērētāju no jebkurām līgumsaistībām. Līguma izbeigšana būtībā nozīmē, ka abām pusēm ir jāatdod atpakaļ viss tas, kas tika saņemts atbilstoši noslēgtam līgumam t.i.:

  • patērētājam ir jāatdod atpakaļ saņemtā prece;
  • pārdevējam ir jāatdod atpakaļ saņemtā nauda.

Atbilstoši mūsu raksta tēmai, turpmāk iztirzāsim tikai pārdevēja pienākumu atmaksāt saņemto naudu. Šai sakarā jāatbild uz diviem jāutājumiem:

  1. kādā termiņā pārdevējam ir jāveic atmaksa?
  2. cik liela summa pārdevējam ir jāatmaksā?

Atbildes uz šiem jautājumiem ir zemāk.

Naudas atmaksu pēc atteikuma tiesību izmantošanas jāveic nekavējoties, izņēmums ir tikai viens

Kādā tad termiņā pārdevējam ir jāveic naudas atmaksa? Likums uzliek pārdevējam par pienākumu izdarīt to bez nepamatotas kavēšanās, bet ne vēlāk kā 14 dienu laikā no dienas, kad viņš ir saņēmis informāciju par patērētāja lēmumu atkāpties no līguma.

Likums paredz tikai vienu izņēmumu, kas ļauj pārdevējam pagarināt minēto atmaksas termiņu, proti pārdevējam ir tiesības aizturēt patērētāja samaksātās naudas summas atmaksu līdz brīdim, kad pārdevējs saņēmis preci vai patērētājs iesniedzis pārdevējam apliecinājumu par to, ka prece ir nosūtīta atpakaļ, atkarībā no tā, kura darbība ir veikta agrāk. Šīs tiesības neattiecas uz gadījumiem, kad pārdevējs pats piedāvāja paņemt preci atpakaļ.

Tādejādi, ja patērētājs kopā ar paziņojumu par atteikuma tiesībām nosūta arī pašu preci, pārdevējam jāizdara atmaksa cik ātri vien iespējams.

NB! Jāatceras, ka atteikuma tiesību izmantošanai nepietiek ar preces nosūtīšanu vien. Atteikuma tiesības būs izmantotas, tikai, ja patērētājs noteiktajā termiņā ir nosūtījis pārdevējam aizpildītu atteikuma veidlapu vai citu paziņojumu par atteikuma tiesību izmantošanu!

Pārdevējs nav tiesīgs veikt ieturējumus no atmaksājamās summas vienpusēji

Tagad parunāsim par to cik tad liela summa pārdevējam ir jāatmaksā. Likumā ir noteikts, ka pārdevējam ir pienākums atmaksāt patērētājam viņa samaksāto naudas summu, tajā skaitā patērētāja samaksātos piegādes izdevumus. Tas nozīmē, ka pārdevēja maksājuma summai jāsakrīt ar summu, kas tika saņemta no patērētāja.

Arī attiecībā uz atmaksājamo summu ir paredzēts tikai viens izņēmums - ja patērētājs, izdarot pasūtījumu, ir skaidri izteicis vēlēšanos izmantot piegādes veidu, kas nav bijis pārdevēja piedāvātais vislētākais standarta piegādes veids. Šajā gadījumā pardēvējam nav pienākuma atmaksāt patērētājam piegādes papildu izdevumus.

Tādejādi, jāsecina, ka likums neparedz pārdevēja tiesības vienpusēji veikt ieturējumus no patērētājam atmaksājamas summas t.i. patērētājam jāsaņem pilna viņa izdarītā maksājuma summa, izņemot patērētāja izvēlēs dēļ radušos piegādes papildu izdevumus.

Bet, kā ir ar noteikumu, ka patērētājs ir atbildīgs par preces pārmērīgu lietošanu atteikuma tiesību periodā?

Patiešām, likums paredz, ka patērētājs ir atbildīgs par preces vērtības samazināšanos, ja atteikuma tiesību periodā prece ir izmantota citā nolūkā, nevis preces rakstura, īpašību un darbības noskaidrošanai t.i. vairāk nekā to būtu atļauts darīt parastajā veikalā. Tomēr, no šī noteikuma neizriet pārdevēja tiesības vienpusēji noteikt preces vērtības samazinājumu un veikt ieturējumus no patērētājam atmaksājamās summas! Nodarītos zaudējumus pārdevējs ir tiesīgs saņemt, vienojoties ar patērētāju vai vēršoties tiesā, bet tikai pēc tam, kad naudas atmaksa patērētājam ir veikta pilnībā.

Ceram, ka šis raksts bija noderīgs mūsu lasītājiem. Veiksmīgus Jums pirkumus!

Rakstā izmantotā attēla autors ir NeONBRAND no Unsplash

Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 17 augusts 2020 11:03
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack